Doping Sss

doping

Doping internet sıkça sorulan sorular:

 1. İnternet bağlantı hızımı yükselttim ancak hızımda herhangi bir değişiklik olmadı. Ne yapmalıyım?

  İnternet bağlantı hız değişikliğinin hattınıza yansıyabilmesi için modeminizin bir kez kapatılıp açılması gerekmektedir. Hız değişikliğinden sonra sorun yaşıyorsanız 0 850 333 0 333 no’lu Doping Müşteri Hizmetleri’nden destek alabilirsiniz.
 2. Kotamı nasıl sorgulayabilirim?

  Kotanızı sorgulamak için Doping Kota yazıp 4730’a SMS gönderebilir ve kota bilgilerinizi anında öğrenebilirsiniz. Kota sorgulama hakkında detaylı bilgi için ise Kota Sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İnternete bağlanamıyorum, neden olabilir?
 3. İnternete bağlanamıyorum, neden olabilir?

  İnternet bağlantınızda sorun varsa lütfen şu kontrolleri yapınız: Modem ışıklarınızı kontrol ediniz. Power, DSL ve Internet ışıklarının hepsinin sabit olarak yeşil renkte yanması gerekmektedir. Eğer hiç bir ışık yanmıyorsa, cihazın elektriğe bağlı olup olmadığını ve açık olduğunu kontrol ediniz. Power ışığı yanıyor fakat DSL ışığı hiç yanmıyor veya yanıp sönüyorsa, kabloların ve splitter’ın doğru şekilde takılıp takılmadığını kontrol ediniz. DSL ışığı sabit yanıyor fakat İnternet ışığı kırmızı yanıyorsa, cihazı bir-kez kapatıp açarak 2-3 dakika bekleyiniz. Kullandığınız Doping’in size sunduğu modemse ayarları otomatik alacaktır. İnternet ışığınız yeşil yanıyor ancak bilgisayarınızda web sayfası açamıyorsanız, bilgisiyaranızın modeme öncelikli olarak kablo ile bağlı olduğundan emin olunuz. Kablo bağlantınızı yaptıktan sonra, kablosuz ayarlarınızı yaparak, bilgisayarınızı ve diğer cihazlarınızı (tablet, laptop, cep telefonu vb) kablosuz olarak modeme bağlayıp internete çıkabilirsiniz. Eğer bağlantı probleminiz devam ediyorsa veya kullandığınız modem Doping’in sunduğu modem değilse size SMS olarak iletilen kullanıcı adı ve şifrenizin, modeminizin arayüzüne doğru girildiğinden emin olunuz. Modeminizin kullanım kılavuzu bu konuda size yardımcı olacaktır. Bu adımları yaptığınız halde sorun devam ediyorsa, konu ile ilgili Doping Müşteri Hizmetleri’nden (0 850 333 0 333) destek alabilirsiniz.
 4. Hız değişikliği yapmak istiyorum, ne yapmalıyım?

  Hız değişikliği yapmak için 0 850 333 0 333 no’lu Doping Müşteri Hizmetleri’nden destek alabilirsiniz.
 5. Statik (Sabit) IP nedir?

  IP numarası, internete giren herkese sistem tarafından verilen kimlik numarasıdır. İnternet hattınız tahsis edildiğinde, aksini belirtmemişseniz İnternete Dinamik IP ile bağlanmaktasınız. Bilgisayarınıza uzaktan erişim ya da bir internet sayfası yayınlamak istiyorsanız Statik IP sahibi olmalısınız.
 6. Doping İnternet aboneliğimde Statik IP hizmeti alabilir miyim?

  Doping İnternete abone olurken abonelik başvuru formu üzerinde Statik IP hizmeti istediğinize dair ilgili bölümü işaretleyebilirsiniz. Aboneliğiniz süresince statik IP hizmetine geçmek istediğinizde talebinizi 0 850 333 0 333 no’lu Doping Müşteri Hizmetlerini arayarak iletebilirsiniz. Aylık 9 TL (KDV dahil) statik IP hizmet bedeli Doping İnternet faturanıza düzenli olarak yansıtılacaktır.
 7. Tarifelerde bulunan hız değerlerinin yanında ye kadar yazıyor bu ne demek?

  Türkiye’de bulunan altyapı her bölgede aynı kalitede ve seviyede hizmet sunmaya elverişli değildir. Bazı bölgelerde yüksek hızları almak mümkün olduğu gibi diğer bölgelerde altyapı sorunlarından kaynaklı olarak hattınız tam kapasite ile hizmet veremeyebilir. Bu tamamen santralden evinize kadar gelen bakır kablonun ne kadar iyi durumda olduğu ve santrale olan uzaklığınız ile ilgilidir. Diğer taraftan apartmanın ve evin içerisindeki tesisatın iyi durumda olmaması ve kablolarda ek olması gibi sorunlar daha düşük hızlarda internet kullanmanıza sebep olabilir.
 8. İnternet kullanmak için sabit telefona ihtiyacım var mı?

  İster adsl isterseniz fiber altyapıya sahip olun, internet kullanmak için telefon hattına ihtiyacınız yoktur. Doping’in telefonsuz internet ürünü Sade Doping ile sadece internet kullanabilirsiniz.
 9. Hız testinde görülen değerler ne anlama geliyor?

  Hız testini başlattığınızda Doping merkez sunucularından, bir dosya indirilmektedir. Sistemimiz, bilgisayarınızın dosyayı indirdiğini algılar ve o anda kullanmakta olduğunuz internet hızını hesaplar. Download hızı internet üzerinden dosya indirme işlemidir. Abone olunan internet tarifelerinde belirtilen hız download hızıdır. Gün içerisinde ölçülen hızda farklılık olabilir. Bu etkenler şunlardır: Sunucu hızı: Verilerin bir sunucudan indirilmesi gerektiği için İnternet Servis Sağlayıcı, indirme işlemleri için maksimum bant genişliğine sahip olmalıdır. Aksi takdirde yoğun kullanım olan saatlerde hız düşecektir. Doping mümkün olan maksimum hıza rahatlıkla ulaşabilen yüksek hızda özel bir sunucu kullanmaktadır. İnternet eylemleri: Doping Hız Testi sırasında, bağlantınızın tüm bant genişliğine gerek duyulmaktadır. Doping Hız Testi ile birlikte internette gezdiğiniz ya da dosya indirdiğiniz takdirde, ölçüm sonucu yanlış olabilir. Emin olmadığınız durumlarda, hızı tekrar ölçün ve hız testini günün farklı saatlerinde ve günlerinde tekrarlayınız. Detaylı bilgi için Destek sayfasında videolar bölümünden “İnternet hızını etkileyen faktörler” videosunu izleyebilirsiniz.
 10. Limitli tarife ve limitsiz tarife arasındaki fark nedir?

  Kullanım alışkanlığınıza göre farklı hız ve kota ile sunulan Doping İnternet tarifeleri bulunmaktadır. Eğer internetten film ve video izlemiyorsanız çok daha ekonomik olan limitli tarifeleri kullanabilirsiniz. Limitli tarifelerde aylık download (veri indirme) belirli bir ölçüde kısıtlanmıştır, limitin aşıldığı durumlarda ise indirilen her mb için ücretlendirme yapılmaktadır. Eğer interneti yoğun kullanıyor, film ve video izliyorsanız, limitsiz tarifelerimizi öneririz. Limitsiz tarifelerde sınırsız olarak ekstra bir ücretlendirme olmadan interneti kullanabilirsiniz.
 11. Kota aşımında ödeyeceğim ücret nedir?

  Kota aşım ücreti her 1 MB başına 0,012451 TL’dir. Maksimum fatura tutarı (erişim ücreti + kota) kotalı tarifemiz için 99 TL’dır. Kota kullanım miktarına ait bilgiler SMS olarak gönderilmektedir.
 12. Kotalı tarifelerde, kota hangi ölçüye göre hesaplanmaktadır.

  Kota, sadece veri indirme (download) miktarı üzerinden hesaplanır. Sizden yapılan dosya yüklemeleri veya veri transferleri (upload) kotanızdan düşmemektedir.
 13. Bağlantı hızımı yükselttikten sonra hattım kopmaya başladı? Neden olabilir?

  Bağlantı hızınız arttırıldıktan sonra hat kopma sorunu yaşamaya başladıysanız, evinizin santrale olan mesafesi ve hattınızın kalitesi istediğiniz hızı desteklemiyor olabilir. Konu ile ilgili olarak 0 850 333 0 333 no’lu Doping Müşteri Hizmetleri’nden destek alabilirsiniz.
 14. Kampanya dahilinde verilen modemler hangileridir?

  Kampanyamız dahilinde müşterinin terecihine göre ADSL veya VDSL özellikli AirTies markalı modemler sunulmaktadır. Modemler Doping’in sunduğu yüksek kaliteli İnternet bağlantı desteği ve ayarlarınızın otomatik olarak uzaktan yüklenmesini sağlayan Tak-Çalıştır teknolojisiyle beklentilerinizin tümünü karşılamaktadır. Dopng, modem marka ve modellerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
 15. Modemim var, nasıl Doping İnternet abonesi olabilirim?

  Herhangi bir uyum sorunu ve önceki İnternet Servis Sağlayacınız’dan modeminizin kilitli olması nedeniyle bağlantı problemi yaşamamanız için başvurunuz ile birlikte Doping’in yüksek hız desteği sağlayan Tak-Çalıştır teknolojisine sahip kablosuz modem talep etmenizi öneririz.
 16. Modemimi nasıl teslim alacağım?

  Kampanya dâhilinde talep ettiğiniz modem, Doping tarafınızdan kargo veya kurye yolu ile adresinize iletilmektedir.
 17. Doping İnternet hizmetinin kurulumunu nasıl yapabilirim?

  Doping tarafından verilen modem Tak-Çalıştır teknolojisine sahip modemdir. Modemin kablo bağlantıları yapıldıktan sonra 2-3 dk içinde tüm ayarlarınız modeminize uzaktan otomatik olarak tanımlanır ve internet bağlantısı gerçekleşir.
 18. Modemimin garanti süresi nedir?

  Doping aboneliğiniz ile birlikte verilen modemin garanti süresi 2 yıldır.
 19. Modemime zarar gelmesi durumunda nasıl bir uygulama geçerli olacaktır?

  Modeminizde kullanım hatasından doğan bozulmalar garanti kapsamı dışındadır. Müşteri, isteği doğrultusunda, ücret karşılığında yeni modem temin edebilir.
 20. Neden Ayırıcı (Splitter) kullanmalıyım?

  Splitter (Ayırıcı), ses ile veri akışı arasında filtre görevi yapan bir alettir. Daha çok internet bağlantısı ile telefon görüşmelerini birbirinden ayırmak ve bu sinyallerin birbirine etkilemesini önlemek amaçlı kullanılır. Splitter (Ayırıcı), kullanmadığınız zaman sinyaller birbirine gireceğinden telefon görşmeleriniz sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilemeyeceği gibi internet bağlantınızda da kopmalar gerçekleşebilir.
 21. Bir modemle aynı anda birden fazla bilgisayarı, tableti ve cep telefonunu internete bağlayabilir miyim?

  Kablosuz modemle birden fazla cihazı aynı anda internete bağlanabilir.
 22. Masaüstü bilgisayarımla kablosuz bağlantı kurabilmem için ek bir donanıma ihtiyacım var mı?

  Masaüstü bilgisayarınızla kablosuz bağlantı sağlayabilmeniz için, bilgisayarınız wireless (kablosuz) teknolojiyi desteklemelidir. Masaüstü bilgisayarlar için üretilen kablosuz adaptör temin edilerek bağlantı sağlanabilir.
 23. Kablosuz modemim vasıtası ile diğer kullanıcıların bağlantımı kullanmalarını önlemek istiyorum

  Kablosuz modeminizin kurulumu sırasında yapılacak şifreleme ile istenmeyen kullanıcıların erişimini engelleyebilirsiniz.
 24. Apple bilgisayarlarda modem kurulumu nasıl yapılır?

  Apple marka bilgisayarlarda yapılan kurulum diğerleri ile aynıdır.
 25. Doping İnternet’in müşterilerine sunduğu modem özellikleri nelerdir?

  Doping İnternet müşterilerine tercihe ADSL ve VDSL özellikli iki farklı AirTies modem sunmaktadır. Bu modemlerin her biri tak kullan özelliiğine sahip olup her biri 2 yıl garanti süresine sahiptir.
 26. Modemin bozulması durumunda neler yapabilirim?

  Modeminizi Doping’den temin ettiyseniz garanti süresi dolmadan oluşan arızalarda abonelerimize yeni modem temin edilir. Başka bir yerden temin edilen modemlerde abonelerimiz modemi temin ettikleri kurumlar ile görüşmelidir.
 27. Doping müşterisiyim, internet aboneliğimin naklini nasıl yaptırabilirim?

  Doping İnternet nakil işlemleri için 0850 333 0 333 nolu müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.
 28. Nakil işlemini nasıl gerçekleştirebilirim?

  Taşınırken ya da yazlığa giderken ADSL bağlı olan telefon hattınızı nakledebilirsiniz. Yeni adresinizde telefon hattınız aktif hale geldikten sonra 0 850 333 0 333 no’lu Doping Müşteri Hizmetleri’ni arayarak güvenlik kontrolünden geçtikten sonra nakil talebinde bulunabilirsiniz. Sade Doping abonesi iseniz, konu ile ilgili 0 850 333 0 333 no’lu Doping Müşteri Hizmetleri’nden destek alabilirsiniz. Nakil işlem ücreti 29 TL’dir. Nakil başvurusunun abonenin kendisi tarafından yapılması gerekir ve nakil yapılacak telefonun da aynı kişi üzerine kayıtlı olması zorunludur.
 29. Nakil işlemi için gerekli belgeler nelerdir?

  Nakil işlemi için dilekçe Abonenin nüfus cüzdanı fotokopisi Abone hat sahibi değilse hat sahibine ait kimlik fotokopisi Nakil yapılacak olan adres
 30. İnternet aboneliğimin nakil işleminin gerçekleştirilmesi için ne kadar ücret ödemem gerekir?

  Nakil işlem ücreti internet 29 TL ve telefon için 7,5 TL’dir.
 31. Nakil işlemi kaç günde tamamlanmaktadır?

  Normal şartlar altında Doping İnternet için 3 iş günü, Sade Doping için ise 7 iş gününde tamamlanmaktadır. Zaman zaman taşındığınız bölgede bulunan santrallerde yeterli altyapı olmaması durumunda süre uzayabilir. Nakil talebi öncesinde 0 850 333 0 333 no’lu Doping Müşteri Hizmetleri’nden detaylı bilgi alabilirsiniz.
 32. Nakil işlemi tüm internet paketleri için yapılabiliyor mu?

  Nakil işlemi bütün internet paketleri için geçerlidir.
 33. Yalın internet nakil sürecinde, kurulumun gerçekleştirileceği zaman adreste bulunmam gerekli midir?

  Sade Doping nakil sürecinde size randevu tarihi ve randevu saati verilir. Kurulum esnasında kurulum yapılacak olan adreste ilgili birinin bulunması gereklidir
 34. Bulunduğum paketi nasıl değiştirebilirim?

  Bulunduğunuz paketi değiştirmek istiyorsanız Paket Değişikliği kısmına bilgilerinizi ve geçmek istediğiniz hızı seçerek talep gönderebilir ya da 0 850 333 0 333 no’lu Doping Müşteri Hizmetleri’nden detaylı bilgi alabilirsiniz.
 35. Paket değişikliği yaptığım taktirde faturama bu konuda ek bir ücret yansıtılacak mı?

  Abonelerimiz, altaypılarının desteklediği taktirde tarifeler (hız/kota) arasında geçiş yapabilirler. Geçiş yaparken, geçtiğiniz tarifede verilen indirimler ile mevcut tarifenizdeki indirimler arasındaki fark hesaplanır. Eğer daha düşük indirimli bir tarifeye geçerseniz 9 TL işlem ücreti yansıtılır, daha yüksek indirimli bir tarifeye geçerseniz, fark ücretlerinin toplamı yansıtılır.
 36. Doping kampanyasında taahhütüm var, yinede paket değişikliği yapabilir miyim?

  Taahhütlü müşteriler faydalandıkları kampanyada yer alan hız/kotalara geçiş yapabilirler.
 37. Ay içinde tarife değişikliği yaparsam, ücretlendirme nasıl olur?

  Tarife değişiklikleri ay sonunda yapılır ve bir sonraki ay yeni tarifeden ücretlendirilmeye başlanılır.
 38. Fatura borcu nedeniyle hattı kapalı aboneler tarife değişikliği yapabiliyor mu?

  Fatura borcu nedeniyle hattı kapalı olan aboneler paket değişikliği yapamamaktadır.
 39. Hat dondurma hizmeti nedir? Kimler faydalanabilir?

  Aşağıda belirtilmiş olan nedenlerden dolayı geçici olarak internet erişimine ihtiyaç duymayan abonelerimizin, faydalanacağı bir hizmettir. Askerlik Yaz tatili / Okulların kapanması Nakil / Taşınma
 40. Hat dondurma hizmetinden kimler yararlanabilir?

  Hat dondurma hizmetlerinden tüm abonelerimiz yararlanabilmektedir.
 41. Hat dondurma işlemi ücretli midir?

  Hat dondurma işlem ücreti 29 TL’dir. Hat tekrar aktif edildiğinde yansıtılacak ilk faturada yer alır
 42. Hat dondurma işlemi için hangi kanallara başvurmalıyım?

  Hat dondurma işlemini ile ilgili 0 850 333 0 333 no’lu Doping Müşteri Hizmetleri’nden detaylı bilgi alabilirsiniz.
 43. Hat dondurma esnasında nakil, devir işlemi yapabilir miyim?

  Doping aboneliğiniz için hat dondurma esnasında nakil, devir işlemleri yapılabilir.
 44. Hattımı en fazla ne kadar zaman dondurabilirim?

  Doping aboneliğiniz için hat dondurma en fazla 3 ay süre ile yapılabilir.
 45. Hattımın ne zaman açılacağına kendim karar verebiliyor muyum?

  Doping aboneliğiniz için hattınızın en fazla 3 ay süre ile dondurulmaktadır. Bu süre içerisinde 0 850 333 0 333 no’lu Doping Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçerek hattınızı aktif hale getirebilirsiniz. Hattınızı arayarak aktif hale getirmediğinizde 3 ay sonunda hattınız otomatik olarak aktif hale gelecektir.
 46. Hat dondurma yılda kaç kez kullanılabilir?

  Doping aboneliğiniz için en fazla 3 defa, toplam 90 gün hat dondurma hakkınız vardır.
 47. Hat dondurma kampanya taahhüt dönemini etkiler mi?

  Doping aboneliğiniz de hat dondurma süresi taahhüt süresi içinde sayılmaz. Örneğin abone 3 ay süresince hattını dondurursa taahhüt süresi 3 ay uzamış olur.
 48. Hat dondurduğum zamanlarda bana fatura çıkacak mı?

  Dondurulan süre boyunca aboneye fatura çıkartılmaz.
 49. Hat dondurma esnasında ücretlendirmek nasıl olacak?

  Doping aboneliğinizin dondurulması esnasında herhangi bir ücretlendirme yapılmamakla birlikte fatura da çıkartılmamaktadır.
 50. Hat dondurma süresince tarife değişikliği yapılabiliyor mu?

  Doping aboneliğinizin dondurulması durumunda tarife değişikliği yapabilirsiniz. Konu ile ilgili 0 850 333 0 333 no’lu Doping Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.