Dünyanın yarısı internet kullanıyor

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medya platformlarının kullanımının da paralel şekilde arttığını gösteren araştırmada, kullanıcıların çoğunluğunu gençlerin oluşturduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Araştırmada dikkat çeken bulgular şöyle:

– Dünya nüfusunun yaklaşık yarısı internet kullanmakta. İnternetin kullanım amaçları incelendiğinde yüzde 40’nın aktif sosyal medya kullanıcısı olduğu görülmekte.
– Facebook, 2.05 milyar aktif kullanıcı sayısıyla dünya genelinde en yaygın kullanılan sosyal medya ağı.
– İnternetin en yaygın kullanıldığı ülke yüzde 99 ile Birleşik Arap Emirlikleri. Onu yüzde 93 ile Japonya ve yüzde 92 ile Birleşik Krallık takip etmekte.
– İnternet kullanımının en az olduğu ülke ise yüzde 35 ile Hindistan.
– Sosyal medya kullanımına bakıldığında yüzde 99 ile Birleşik Arap Emirlikleri yine ilk sırada yer alıyor. Onu yüzde 83 ile Güney Kore, yüzde 77 ile Singapur takip etmekte. Son sırada ise yüzde 10 aktif sosyal medya kullanıcısı ile Nijerya gelmekte.
48 milyona ulaştı
– Türkiye’de internet, sosyal medya ve cep telefonu oldukça yaygın olarak kullanılmakta. Nüfusun yüzde 60’ını oluşturan 48 milyon internet ve aktif sosyal medya kullanıcısı var.
– İnternet kullanıcı sayısı 2 milyona, aktif sosyal medya kullanıcı sayısı 6 milyona ulaştı.
– Yetişkin nüfusun yüzde 95’i cep telefonu sahibi.
– Dünya genelinde Facebook ilk sıradayken Türkiye’de yüzde 57’lik bir oranla Youtube birinci sırada.
– Bireyler günde ortalama 7 saatini bilgisayar başında, 3 saatini telefonla internete bağlanarak ve 3 saatini sosyal medyada geçiriyor.
– Türkiye’nin sosyal medya ve internet kullanım oranının yüzde 60 ile Asya kıtası (yüzde 46) ve Avrupa kıtasının (yüzde 76) arasında ortalama bir değerde olduğu görülmekte.

Kaynak: Milliyet

internet kullanımı, internet kullanımı anket soruları, internet kullanımının zararları, internet kullanımı makale, internet kullanımı ile ilgili sloganlar, internet kullanımı nedir, internet kullanımı görme, internet kullanımının yararları, internet kullanımında dikkat edilmesi gereken etik ilkeler, internet kullanımı öğrenme