Genel Sorular

ADSL ile ilgili sıkça sorulan sorular

 

1) ADSL NEDİR?
ADSL ( Asimetrik Sayısal Abone Hattı ) Asymmetric Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan ADSL, mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir

ADSL NASIL ÇALIŞIR?
ADSL, mevcut telefon hattını daha efektif kullanmak amacıyla sayısal kodlama tekniği ile bandın arttırılması vasıtasıyla kullanıcıya geniş bant imkanı sağlamaktadır. Dolayısıyla bu teknoloji data ve ses şebekelerini aynı anda kullanmamıza olanak sağlar

PSTN MODEMLERİNDE KULLANILAN HIZLA ADSL HIZI ARASINDA FARK VAR MIDIR?
Modemler aracılığıyla, önce 2.4, 9.6 ardından 14.4 ve 28.8 derken 33.6 ve bugünlerde 56 Kbps hızla internet” e erişebiliyoruz. ADSL ile bilgisayarınızın veri transfer etme hızı modemlere göre 10 kat artıyor.

ADSL NE KADAR HIZLI?
ADSL, hat uzunluğu, hatta kullanılan bakır kablonun çapı ve kullanılan modemin tipine bağlı olarak 8 Mbps downstream” a (kullanıcıya) ve 1 Mbps upstream” a kadar hız sağlar.

ADSL” İN AVANTAJLARI NEDİR?
Tek telefon hattı üzerinden aynı anda internet ve ses/fax özelliği (kabiliyeti),
Kesintisiz, yüksek hızlı internet erişimi,
Müşteriye efektif bant kullanımı sağlaması,
Yeni bir altyapıya gerek duymadan mevcut PSTN hattı üzerinden yüksek hızda iletişimin sağlanmasıdır.

ADSL PAZARI NEDİR?
ADSL genel olarak iki tip uygulamaya olanak sağlar. İnteraktif video ve yüksek hızda data iletimi, isteğe bağlı film, video oyunları ve video katalogları olmak üzere data iletimi, internet erişimi, uzaktan kumandalı LAN erişimi ve özel şebeke erişimleri gibi alanlarda pazar imkanı sağlar.

ADSL UYGULAMALARI NELERDİR?

1. İSTEDİĞİNİZ AN VİDEO HİZMETİ
Bir video programına istediğiniz anda online olarak erişme ve izleme imkanı sağlar. Bütün bunlar evinizde bulunan telefon hattı üzerinden yapılır ve aynı zamanda da videonuzu izlerken telefonunuz ile konuşabilirsiniz.

2. VİDEO KONFERANS
Yüzyüze yapacağınız her türlü konuşmayı ADSL” in video konferans özelliği ile yapmanız mümkündür.
Eğitim, toplantı, tartışma vb. organizasyonlarda, çok uzak mesafede bulunan insanlarla yüzyüze konuşuyormuş gibi çok kaliteli video konferans ortamı sağlamaktadır.

3. TELE İŞ (TELECOMMUTING)
Tele iş, iş yerinde çalışan birinin işte yaptığı işi işe gelmeden evinde oluşturacağı küçük bir ofiste yapma imkanı verir. LAN” lar ( Local Area Network ) ile bir abone çalıştığı iş yerinin sistemlerine ( server ) girerek eve gelmeden kendi işini yürütebilme imkanını sağlar, faksını çekebilir, e-mailini alıp gönderebilir.

4. TELE TIP
ADSL kullanarak Tele Tıp alanında Server Database” de tutulan bilgiler Web Browser ile aktif hale getirilir. Bu Database” de hastaya ait bilgiler, teşhis bilgileri, reçete bilgileri ve grafiksel data bilgileri tutulur.
Doktor hastanede ya da kendi ofisinde ya da herhangi bir yerden hastaya ait bilgilere yukarıda bahsedilen Database ” e anında ulaşır.
Anında ameliyat canlı olarak izlenir.

5. TELE EĞİTİM ( TELE LEARNING )
Çocuklar ve yetişkenler için interaktif bir eğitim imkanı sağlar. ADSL sayesinde yüksek hızlı internet bütün okullarda öğrencilere uzaktan tele eğitim imkanı sağlar.

6. İNTERAKTİF ŞEBEKE OYUNLARI ( Interactive Network Games )
Bu uygulama çok kişi ile ve interaktif olarak oynanan bilgisayar oyunlarını oynama imkanı sağlar. Bu sistem CD-ROM veya Hard Disk sürücü vasıtasıyla başlatılır. Oyunların animasyonu ve video oyunları 2 Mb” den 2 GB” e kadar bir bant genişliğini kapsar.

7. TV VE SES YAYINLARI ( BROADCAST AUDIO & TV )
IP temelli şebekelere, yüksek hızlı ADSL ile erişim sağlanarak canlı olarak TV yayını yapmak ve CD kalitesinde müzik dinlemek mümkündür.
Web TV :
ADSL Web TV servisi için çok mükemmel bir ortamdır. Web TV” de ADSL sadece hızlı erişimi değil aynı zamanda gerçek video iletimini sağlamaktadır.

8. ONLINE ALIŞVERİŞ ( ONLINE SHOPPING )
Bu uygulama internet vasıtasıyla online olarak geniş bir ürün yelpazesinin satılmasına, CD Mağazası:
CD” leri almadan önce en son klipleri izleyerek müziği dinleme ve sonra satın alma,

MODA Mağazası:
Internet vasıtasıyla online olarak giyim eşyalarını ve ölçülerine göre deneme,
VIDEO Mağazası: Video Typte, DVD veya Laser DISC” den çok net video klipleri izleyebilme imkanı sağlar.

ADSL PAZAR UYGULAMASI BAŞLAMIŞ MIDIR ?
ADSL servisleri şimdiden dünyada bir kaç alanda kullanılmaya başlanılmıştır.

ADSL” İ HEMEN KULLANABİLİR MİYİM ?
Bugün 4 ilimizde ADSL kullanılmaktadır. Şirketimiz daha fazla ilde de hizmet vermek için çalışmalarını sürdürmektedir.

ADSL SERVİSİNİ TELEFON ŞİRKETLERİ NASIL ÜCRETLENDİRECEK?
Kablo modem ve ISDN modem ücretleriyle rekabet edebilecek düzeyde ücretlendirme prensipleri uygulanmış olup, sadece Aylık sabit ve Tesis ücreti alınmaktadır.

ADSL PAZARI ISDN PAZARINI NASIL ETKİLER ?
Bu tamamen iki servisi aynı anda sunan telefon şirketlerine göre değişmektedir. İki servis aynı değildir. ISDN sabit iki kanalı ya da 128 Kbps hız sağlıyor iken, ADSL ağırlıklı olarak normal koşullarda 8 Mbps downstream ve 1 Mbps upstream hızlarında sabit olmayan bir asimetrik bantgenişliği olan bir hat sağlamaktadır. Eğer ADSL ile ISDN servis ücreti birbirine yakın olursa, ADSL için ayrıca bir TA adaptörü kullanılmayacağı ve sadece bir modemin yeterli olacağı düşünülürse cihaz maliyeti açısından ISDN” e göre bir üstünlük sağlayacaktır.

Ayrıca; ADSL” de daha çok bant genişliği mümkün olduğundan, çok bant genişliğine ihtiyacı olan video, görüntü vb. gibi servisler için ISDN” e göre ADSL üstünlük sağlayacaktır.

ISDN teknolojisinde olduğu gibi kullanıcının sayısal ve kendi güç kaynağına ihtiyaç duyan telefonlar kullanma zorunluluğu yoktur.

ADSL İLE KABLO MODEM” İN KARŞILAŞTIRILMASI
ADSL tek telefon hattına, Kablo modem ise paylaşımlı bir ortama hitap etmektedir. Kablo modem büyük bir downstream bantgenişliği kapasitesine sahiptir( 30 Mbps” ye kadar ) . Bu bantgenişliği hattaki tüm kullanıcılar tarafından aynı anda paylaşılıyor ve hattaki kullanıcıların aynı anda kullanma yoğunluğuna göre değişiyor. Bu ortak kullanım müşteri sayısı az olunca çok problem olmamakla birlikte, ortamı kullanan müşteri sayısı artınca kullanıcı başına düşen bant miktarı azalmakta, bu da yavaşlamaya sebep olmaktadır. Dolayısıyla ADSL daha garantili bant sağlamaktadır.

xDSL NEDİR?
Xdsl, HDSL” den VDSL” e uzanan dijital abone hattı teknoloji ailesine verilen addır.
DSL (Digital Subscriber Line ) diğer adlandırılmasıyla uzak erişimin geleceği ( The Future of Remote Access ); Lokal bölgede Telekom santralı ile kullanıcı arasında telefon için çekili alt yapıda kullanılan bir çift bakır tel üzerinden, yüksek hızlı veri (data ) ve ses (voice) iletişimini aynı anda sağlayabilen, 1997” nin ikinci yarısında kullanıma sunulan bir veri iletişim teknolojisidir.

Söz konusu tel uzunluğuna bağlı olmak üzere çeşitli tipleri bulunmakta olup bunlar;

IDSL – 18.000 feet – 6 km – 128 Kbp/s

SDSL – 12.000 feet – 4 km – 768 Kbp/s

ADSL (CAP) – 17.000 feet – 5.7 km – 1.5 Mbp/s
ADSL (CAP) – 12.000 feet – 4 km – 7.0 Mbp/s

VDSL (F/O) – 4.500 feet – 1.5 km – 13 Mbps/s
VDSL (F/O) – 1.000 feet – 330 m – 52 Mbp/s

En yaygın olarak kullanılan DSL ailesi üyesi, ADSL ve SDSL dir. DSL ürünlerinin en belirgin faydası, veri hızı ve kullanılan donanım maliyetinin yapılan işe oranla son derece düşük olmasıdır. Hız karşılaştırması yapıldığında, bugünün en hızlı anolog modeminden 200 defa daha hızlı erişim sağlamak mümkündür.

DSL NASIL ÇALIŞIR?
DSL teknolojileri ile karışık şifreleme ve modülasyon teknikleri ve az sayıda entegre devre kullanılarak bakır kablonun taşıma kapasitesi sonuna kadar kullanılmaktadır (1 MHz).

DSL TEKNOLOJİSİNİN EN AVANTAJLI YÖNLERİ NEDİR?
a. Dünya üzerinde kurulu 800.000′ den fazla lokal santral bölgesinde Telefon kullanımı için çekili altyapıyı kullanması, ekstra alt yapı yatırımı gerektirmemesi,
A. Sinyalizasyonda özel bir dijit kullanmaması ( voice için 4 kHz olan standart, DSL de 1.2 MHz’ e ulaşmaktadır),
B. Komünikasyon Teknolojisinde kullanılan tüm var olan ve yeni çıkabilecek yöntemlerin DSL üzerinde uygulanabilmesi,
Kullanılan donanımların aynı servisi sağlamada kullanılan donanımlarla karşılaştırmalı belirgin maliyet avantajına sahip olması.

ADSL MODÜLASYON TEKNİKLERİ NELERDİR?
ADSL teknolojisinde iki tip modülasyon tekniği kullanılmaktadır. Bunlar ANSI ve ETSI standartlarında kabul edilmiş olan DMT (Discrete Multi Tone) ve standart olmayan CAP (Carrierless Amplitude and Phase Modulation) modülasyonları (ANSI T1.413, ITU G992.1 (G.dmt), ITUG.992 (G.Lite))

DMT NEDİR?
ITU G992.1 standartı olarak kabul edilen G.DMT denilen geleneksel ADSL protokolüdür. DMT modülasyon tipinde bakır hattın üzerinde 1 MHz frekans spectrumu 256 kHz’ lik alt katmanlara bölünüyor ve böylece gürültü ve girişimden etkilenmemesi için bu katmanlarda bit yoğunluğunu değiştiriyor. DMT iyi kanallarda throughput değerini yükseltme kabiliyetinden dolayı gürültülü hatlarda CAP’ den daha iyidir. Ayrıca DMT rate adaptive olmasından dolayı hattın kalitesine göre hız ayarlanıyor ve böylece daha esnek bir yapıya sahip oluyor. DMT’ de çok fazla taşıyıcılar olmasından dolayı, işlem hacmi fazladır.

CAP NEDİR?
Standartı olmayan bir modülasyon tipidir. Tek taşıyıcı bulunduğu için işlem hacmi düşüktür.

GENİŞBANT (BROADBAND) NEDİR?
Yüksek hızda veri transferi teknolojisinin genel adı olarak kullanılmakta olup, bu teknolojiler üç farklı şekilde görünmektedir; ADSL, Kablolu ve Uydulu.

GENİŞBANT (BROADBAND)’ IN AVANTAJLARI NEDİR?
Bilgisayarınıza hiç yazılım satın almayacak, internet üzerinden yazılımlar kiralayarak kolayca kullanılabileceksiniz ( ASP ),
İnternet üzerinden kesintisiz TV kadar kaliteli film izleyebilecek, radyodan daha kaliteli ses dinleyebileceksiniz,
İndirme işlemleri ( download ) için harcadığımız süre 10 kat azalacak,
İnternet üzerinden video konferans artık kolaylıkla yapılabilecek,
Karşılıklı oyun oynamak çok daha kolay ve hızlı olacak,

ADSL ABONESİ OLABİLMEK İÇİN BAŞVURULAR NEREYE, NASIL YAPILIR?
İlgili Telekom Müdürlüğüne başvurularak abonelik formu doldurulur. (Aşağıdaki tabloda başvuru yapılabilecek yerlerin telefon numaralarını bulabilirsiniz)

ADSL İÇİN ÖZEL BİR KABLO KULLANILMASI GEREKİYOR MU?
Yeni bir alt yapı gerektirmeden mevcut bakır kablo alt yapısı kullanılır.

ADSL BAĞLANTISI NASIL OLUR?
ADSL de kullanılan iki türlü modem vardır;
İç modem
Dış modem
Ethernet üzerinden veya ATMF üzerinden modem ile PC veya laptop veya Telefon ile birlikte R311 Konnektor vasıtasıyla telefon hattına bağlanır.